Zimní výsadba česneku: Pracovní postup a pár rad

Mírné zimy představují možnost vysadit na záhony oblíbený česnek i v zimním období a v předjaří. Výnosy z takové výsadby jsou srovnatelné s česnekem vysazovaným v obvyklém období.

Základní pravidla pro úspěšnou výsadbu

Pokud má být výsadba česneku v zimním období úspěšná, je třeba dodržovat některá zásadní pravidla. Volba období není tak zásadní, ale rozhodně musí být půda rozmrzlá a neměla by být moc mokrá. Výhodou je, že v zimě je půda po podzimním kypření slehlá a snadno tak odhadnete hloubku pro jednotlivé stroužky česneku.

Správná volba místa pro záhon

Nikdy nepoužívejte pro záhon místo, kde byl minulou sezonu česnek, cibule nebo kořenová zelenina. Můžete zvolit místo třeba po rajčatech, fazolkách, cuketách nebo salátu. Tam je menší riziko bakteriální infekce v půdě, která by znehodnotila sadbu a snížila výnosy.

Výsadba

Kdyby skončil česnek moc hluboko, trvalo by mu déle dostat se na povrch a tím by se zpomalil růst a snížil výnos. Pokud není pravděpodobnost, že přijdou velké mrazy, česnekové sadbě stačí hloubka 4 cm. Jednotlivé stroužky zdravé a kvalitní sadby vysazujte např. pomocí lopatky tak, aby od sebe měly mezeru alespoň 8 až 10 cm. Řádky by kvůli snadné údržbě měly mít mezery minimálně 20 cm široké.

Moření česneku

Pro úspěšnou sklizeň je důležité moření česneku před výsadbou. K moření česneku lze použít ochranné rukavice, které například v případě Sulky zabrání přenosu barvy a zápachu na ruce. Pro ekologické zemědělství lze doporučit moření česneku bez chemie. Zkušení zahrádkáři mají pro moření vyzkoušený například silný nálev z hřebíčku a skořice.

Dobrým ekologickým prostředkem proti chorobám je popel ze dřeva, který se vpraví do záhonu zároveň se sadbou. Česnek potom stačí před výsadbou na několik hodin namočit do vody. Tím se urychlí jeho zakořenění v půdě.

Ochrana záhonu

Připravený záhon je vhodné preventivně přikrýt bílou netkanou textilií, která ochrání vysazený česnek před mrazem, když chybí sněhová pokrývka. Stejně dobře poslouží vrstva popela ze dřeva. Popel lze na jaře postupně zapracovat do půdy. Je vhodný pouze kvalitní popel ze dřeva (nikdy se nepoužívá popel z uhlí). Netkaná textilie ještě ochrání česnek v jarních měsících před prvními škůdci.

Jak zvolit automatický regulátor zavlažování?

Regulátor je jedním z klíčových prvků každého zavlažovacího systému, díky němuž se systém skutečně stává automatickým. Hlavním úkolem tohoto zařízení je zapnout a vypnout systém ve správný čas, což téměř zcela osvobozuje osobu od účasti v řízení.

Základní funkce

Základem všech řídicích jednotek je mikroprocesor, který ovládá zavlažovací cykly v souladu s programem stanoveným uživatelem. Regulátor zavlažování může nastavit následující provozní parametry:

  • Frekvence zavlažování
  • Doba trvání
  • Intenzita
  • Interval mezi zavlažováním různých oblastí
  • Pořadí zalévání

Kromě toho může uživatel nakonfigurovat systém tak, aby se zavlažování provádělo pouze v sudých nebo naopak lichých dnech. Zařízení může být nastaveno na program pouze jednou – například na začátku sezóny. Pak bude systém pracovat bez zásahu člověka.

Existuje však i možnost pracovat s vodou v ručním režimu, pak budete muset nezávisle sledovat všechny procesy. Regulátory zavlažování mohou být doplněny dalšími zařízeními, které rozšiřují jejich funkčnost. Například vlastníci autowatering systémů často instalují snímače počasí. Takové snímače a meteorologické stanice provedou změny v zavlažovacím programu v závislosti na povětrnostních podmínkách. Systém se tak stává zcela nezávislým a můžete ho bezpečně opustit po dobu několika týdnů bez dozoru, aniž byste se obávali, že vaše rostliny v dešti zvadnou.  

Zavlažování zahrady 

Všechny rostliny na zahradě potřebují vlhkost. Ovocné stromy a keře nejsou výjimkou. Jediná otázka je, jak správně dodat vodu těmto rostlinám?  Mladé rostliny jsou nejdříve zavlažovány při výsadbě. Dále, sazenice potřebují vlhkost, aby se rychle zakořenily a vyvíjely. Plodná zahrada také vyžaduje zalévání – aby vytvořila kvalitní plodinu. Kolik vody k zavlažování zahrady potřebuje? Je velmi obtížné odpovědět na tuto otázku, protože to hodně závisí na počasí, půdních podmínkách a věku a potřebách rostliny. Proto není možné všechny plodiny napájet stejně, jako to dělá mnoho zahradníků.

Dešťová voda

Automatické zavlažování a využití dešťové vody jdou ruku v ruce. V časech, kdy se stále častěji potýkáme s dlouhými obdobími sucha a zákazy použití kohoutkové vody pro zalévání zahrad, je efektivní využití dešťové vody zásadní. Ještě dešťovou vodu nevyužíváte? Začněte tím, že si pořídíte nádrž pro zachytávání dešťové vody.