Medvědí česnek

Medvědí česnek je léčivá vytrvalá bylina s podzemní cibulí, která roste volně v přírodě během jarního období. Je přírodním antibiotikem, antioxidantem a bohatým zdrojem vitamínu C. Je vhodná pro očistné kůry a také snižuje krevní tlak a napomáhá trávení.

Medvědí česnek je vysoký cca 10-45 cm s podzemní cibulí, která je podlouhlá, cca 4-6 cm dlouhá a 1-2 cm široká. Cibule je obalená šupinami, které jsou bělavé až žluté. Listy medvědího česneku jsou řapíkaté, přízemní a úzce eliptické. Rostlina obsahuje 10-15 květů s cca 10 mm dlouhými okvětními lístky.

medvědí česnek

Léčivé účinky medvědího česneku

Medvědí česnek je jednou z nejznámějších rostlin v lidovém lékařství. Jeho silice působí na lidské tělo v mnoha pozitivních ohledech, především díky vysokému obsahu látky allicin. Tato látka pomáhá při chřipce, nachlazení, průjmech, angínách a dalších zdravotních problémech. Medvědí česnek je také přírodním antibiotikem a výborným zdrojem vitamínu C.

Zajímavost: 100 g česneku medvědího obsahuje až 150 mg vitamínu C. Dále menší množství vitamínu A, B1, B2, C, stopové prvky – železo, zinek, hořčík, vápník, měď, mangan.

Kdy užívat medvědí česnek?

  • Při nespavosti a úzkostech
  • Při vysokém tlaku
  • Při nachlazení
  • Proti střevním parazitům
  • Proti mykózám
  • Proti nadýmání
  • Pro upevnění imunity
  • Na očištění jater
  • Při revmatických bolestech
  • Pro lepší tvorbu bílých krvinek
  • Jako prevenci vzniku krevních sraženin
  • Pro čištění ledvin

Kde roste medvědí česnek

Medvědímu česneku se daří v písčitohlinitých až jílovitých půdách s dostatkem vlhkosti a stínu. Vyskytuje se tedy v lužních a listnatých lesích, kolem potoků a na úpatích svahů. Najdeme jej hlavně na Moravě a v Jižních Čechách. Dříve se na internetu vyskytovaly mapy výskytu, ale protože se místa brzy stala terčem lidí, kteří sklidili celý jeho porost, mapy opět vymizely. Rostlinu je nutné sbírat šetrně k přírodě, i když není chráněná. Často však roste v chráněných lokalitách, kde se nesmí trhat nic.

Kdy roste medvědí česnek a kdy ho sklízet

Medvědí česnek je časná jarní bylina, která využívá slunečního světla ještě před olistěním stromů, které mu pak stíní. Začíná tedy růst v době, kdy stromy nemají listy – to znamená začátkem března. Jeho listy má smysl sklízet, než začne kvést, což se děje v květnu. Pak jdou veškeré živiny do květu. Ideální měsíc pro sklizeň je tedy duben. Po odkvětu rostlina uschne a nabírá síly pod zemí na příští rok.

Jak pěstovat medvědí česnek

Pěstování medvědího česneku je velmi nenáročné a snadné. Výsadba je nejvhodnější v období od května do listopadu a to jak semeny, tak cibulkami. Cibulky i semena je třeba sázet po více kusech, nejlépe na stinných a vlhkých místech. ideální místa jsou v blízkosti keřů a stromů. Cibulky i semínka je vhodné zasadit do hloubky asi 5 cm.

Rady pro pěstování medvědího česneku

  • vyberte stinné a vlhké místo
  • česnek pravidelně zalévejte
  • půdu nepřihnojujte

Jak uchovat medvědí česnek

Klasické řešení, jak medvědí česnek krátkodobě uchovat, je naložit do hrnce s vodou a nechat v lednici. Takto vydrží až 4 dny v opravdu dobrém stavu. Alternativou je zabalit listy do mokré hadry. Pokud ale chcete medvědí česnek uchovat dlouhodobě, je lepší ho zamrazit: listy umyjeme, opět usušíme a nasekáme. Vložíme je do sáčku a umístíme do mrazáku. Jiná možnost je naložit jej do zavařovací sklenice s olejem: listy umyjeme, důkladně osušíme (jediná kapka vody může zkazit celou skleničku) a nasekáme. Poté napěchujeme skleničku asi 1,5cm silnou vrstvou medvědího česneku, kterou zalijeme tenkou vrstvou oleje. Takto vrstvíme dále na sebe. Poslední vrstva česneku by měla být celá ponořená do oleje. Umístíme do mrazničky.

Pesto

Jednoduše rozmixujte listy medvědího česneku se solí a olivovým olejem. Na 100 g listů přijde 100 g oleje a 10 g soli. Podle chuti můžeme přidat oříšky, semínka, nastrouhaný sýr a zakápnout troškou citronové šťávy. Získáme tak vynikající pesto, které se hodí k těstovinám, do salátů, apod.

Tinktura

Sklenici zaplníme listy medvědího česneku a zalijeme 40-50% alkoholem – vodkou, slivovicí či jinou pálenkou dle vaší chuti. Sklenici potom umístíme na teplé místo, ale na na světlo. Každý den ji protřepeme a po 14 dnech (nebo déle) scedíme a přelijeme do tmavé lahve. Tu umístíme na tmavé a chladné místo, a sáhneme po ní, jakmile přijde chřipka.

Bylinkové máslo

Necháme roztát máslo a pak jej smícháme se špetkou soli a nadrobno nasekanými listy medvědího česneku. Můžeme dochutit trochou citronové šťávy. Po opětovném zatvrdnutí máme zdravější a chutnější máslo.

Pyré

Nejjednodušší způsob zpracování medvědího česneku je pyré, které získáme, když ho rozmixujeme s trochou vody. Pyré z medvědího česneku má ze všech způsobů zpracování nejvýraznější barvu i chuť.

Pesto z medvědího česneku

Užití medvědího česneku v kuchyni

Mezi hlavní přednosti medvědího česneku patří, že i když chutná a voní jako česnek klasický, tak nemá ostrou česnekovou pachuť. Tato rostlinka je vhodná do pomazánek, salátů, polévek, másla a všude jinde dle chuti. Výborné je také česnekové pesto. Ve výsledku ho můžete dát všude tam, kam se přidávají jiné bylinky, česnek a koření. Nejlepší je jeho použití v syrovém stavu, vařením, nebo pečením ztrácí svou výbornou chuť a vitamíny.