Příslušenství na česnek

Mačkadlo na česnek

Lis či mačkadlo na česnek je nástroj připomínající kleště, do kterého se vloží stroužek česneku a zmáčknutím se rozdrtí. Populární a praktickou alternativou tohoto nástroje je kolébkový lis na česnek, kterým na česnek položený na desce zatlačíme a během vteřiny ho nadrtíme. Nástroj je snadné použít i očistit.

 

Třecí struhadlo na česnek

Samozřejmě je možné pořídit malé struhadélko, o které česnek třením nastrouháte. Lepší možnost je ale tzv. třecí struhadlo, čili třítko. Je to miska či talířek s výčnělky na svém dně, o které se česnek nadrtí.


Třecí struhadlo Steel lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Plátkovací struhadlo

Je přesně to, co byste čekali – malý vynález, do kterého zasunete stroužek česneku a jednoduchým posouváním jedné jeho části vůči druhé tam a zpět se nakrájí na plátky.


TESCOMA plátkovací struhadlo HANDY, nastavitelné lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Loupač na česnek

Jednoduchá gumová trubička, do které se vloží stroužek česnek a poválí se v ní. Takto snadno lze během pár sekund oloupat česnek.

 

Hnojivo na česnek

Česnek má rád půdu s dostatkem humusu a vápna. Lze přihnojovat sirnatými hnojivy, ale ne organickými. Taktéž se vyvarujeme přílišného hnojení dusíkem.

Rok před výsadbou můžeme použít kravské hnojivo a po orbě před samotnou výsadbou se používá nejčastěji Cererit, základní bezchloridové hnojivo, které česneku dává i dusík, fosfor, hořčík a draslík. Prodává se v granulované i tekuté formě. Nicméně je možné použít i jakékoliv jiné hnojivo určené pro cibuli a česnek.

 

Listy je možné zalévat 5% roztokem močoviny, ať už čisté či označené UREA stabil.

Mořidlo na česnek

Moření česneku před výsadbou je velice podstatné. Chrání jej před chorobami, škůdci a houbami. Klasický mořící přípravek se jmenuje Sulka, ze kterého se připraví 5% roztok. Do této lázně naložíme jednotlivé stroužky a necháme je uvedenou dobu louhovat. Po vyjmutí se usuší. Na další várku stroužků je potřeba připravit opět nový roztok.

Postřik na česnek

Chemický postřik se používá proti houbomilce česnekové. Aplikuje se ve chvíli, kdy je na jaře teplota 3-4 dny po sobě alespoň 10 °C. Druhá dávka se použije 10-14 dní po první.