Okrasný česnek, populární cibulnatá rostlina příbuzná póru, pažitky a cibule, je atraktivní svým neobvyklým vzhledem – dlouhými stonky a častým kulovitým květenstvím. Typická je pro ni i česneková vůně. Má však mnoho odrůd, takže se můžeme setkat i s chomáčkovitým květenstvím nebo zvonkovitým tvarem květů. Většinou narazíme na světle fialovou či růžovou barvou okvětních lístků, ale existují i žluté a modré odrůdy. Dosahuje výšky 80-120 cm. Kvetou od května do srpna a některé druhy mohou kvést i celý měsíc. Někdy navíc nesou známé česnekové aroma.
Pěstování okrasného česneku
Sadba probíhá vždy na podzim od září do listopadu. Vybíráme slunné stanoviště a cibulky sázíme do hloubky 12-15 cm pod úroveň země. Nízké odrůdy se nejlépe hodí do skalek a vyšší se sází do trvalkového záhonu. Rostlina je nenáročná, mrazuvzdorná a pro její růst je ideální propustná, středně vlhká, vápenatá půda. Množení probíhá dělením větších trsů či dělením cibulek.
Nejčastější odrůdy
- Česnek obrovský – nejznámější odrůda okrasného česneku s dlouhými stonky a sytě fialovým kulovitým květenstvím. Kvete od července do srpna.
- Česnek aflatunský – podobný česneku obrovskému, taktéž má fialové kulovité květenství na stonku, ale kvete květen-červen.
- Česnek kýlnatý – nižší vytrvalá odrůda (max. 40 cm) s fialovými zvonkovitými květy.
- Česnek žlutý – má žluté zvonkovité květy, dorůstá maximální výšky 60 cm.
- Česnek karatavský – obrovské kulovité květenství (průměr až 25 cm) bývá modré, nebo fialové. Kvete od května do července.
- Česnek Christophův – odrůda hodící se na slunné skalky, dorůstá 80 cm. Kvete na jaře fialově.
- Česnek vysokohorský – odolný druh s tmavě růžovými květy. Vhodný na slunné skalky.
- Česnek kulatohlavý – vysoká odrůda s menšími purpurovými, či fialovými květy.