Česnek je považován za téměř zázračnou rostlinu, bez které se nemůže obejít žádná kuchyně ani domácí lékárnička. Můžeme ho využít nejen k přípravě jídla, jako prostředek na posílení imunity, při nachlazení, ale má i velké množství dalších pozitivních vlastností.

Zajímavost: Víte, že voda dokáže rozšířit objem buněk až 20 krát? Proti zadržované vodě v těle vám pomůže i česnek. Přečtěte si článek “Zadržování vody v těle” a dozvíte se více, jak se přebytečné vody zbavit.

Česnek chrání před mnoha virovými infekcemi, čistí, dezinfikuje, regeneruje cévy a krevní oběh a pomáhá zvyšovat celkovou obranyschopnost organismu.

Testy dále dokazují, že syrový česnek je mnohem silnější než penicilin. Česnek přitom neničí zažívací flóru ve střevech tak jako farmaceutická antibiotika, nenarušuje imunitní systém a naopak jej významně posiluje.

Česnek je možné využívat pro zlepšení kardiovaskulárního zdraví a při problémech s tepnami a srdcem. Rozšiřuje cévy, čímž se snižuje krevní tlak, odstraňuje triglyceridy, rozpouští krevní sraženiny a chrání důležité lipidy před oxidací a to bez vedlejších účinků.

  • Pomáhá při chřipce, nachlazení a angíně
  • Pomáhá při chronickém onemocnění dýchacích cest
  • Pomáhá při trombóze
  • Snižuje krevní tlak
  • Léčí křečové žíly
  • Poskytuje úlevu při žaludečních obtížích
  • Je účinný jako prevence rakoviny
  • Léčí opary, plísně a bradavice
  • Pomáhá při arterioskleróze

Přečtěte si: další důvody proč jíst česnek

Podáním jednoho nebo dvou stroužků česneku při obtížích si tak můžete významně zlepšit zdraví a ulevit od obtíží. Česnek musí být vždy čerstvý a po rozdrcení jej snězte do 30ti minut v syrovém stavu tak, abyste absorbovali léčivý allicin, který se po rozmačkání uvolňuje. Česnek podávejte až do zmírnění obtíží.

Pozor! Česnek nejezte v syrovém stavu nakrájený na plátky. Plátek česneku se může nalepit např. v hltanu na stěnu a při dlouhodobém působení ji poleptat.

Jaké vitamíny česnek obsahuje

Česnek je také velmi bohatý na bílkoviny, cukry, vitamin C a B. V jeho listech je hojně zastoupený hořčík, draslík, vápník, fosfor a železo. Je také zdrojem prospěšných flavonoidů, které snižují krevní tlak a pomáhají vylučování cholesterolu.

Látkové složení česneku

Složka Průměrný obsah Prvek (mg/100g) Průměrný obsah Složka (mg/100g) Průměrný obsah
voda 64,3 g/100 g Na 4 vitamin C 17
bílkoviny 7,9 g/100 g K 620 vitamin D 0
tuky 0,6 g/100 g Ca 19 vitamin E 0,01
cukry 1,6 g/100 g Mg 25 vitamin B6 0,38
škrob 14,7 g/100 g P 170 vitamin B12 0
vláknina 4,1 g/100 g Fe 1,9 karoten stopy
mastné kyseliny 0,4 g/100 g Cu 0,06 thiamin 0,13
cholesterol 0 g/100 g Zn 1,0 riboflavin 0,03
energie 411 kJ/100 g Mn 0,5 niacin 0,3

Zdroj tabulky: Wikipedie

[Celkem: 1    Průměr: 5/5]