Léčivé účinky česneku

Česnek je už historicky považován za téměř zázračnou rostlinu, bez které se nemůže obejít žádná kuchyně ani domácí lékárnička. Můžeme ho využít nejen k přípravě jídla, jako prostředek na posílení imunity, při nachlazení, ale má i velké množství dalších pozitivních vlastností.

Víte, že voda dokáže rozšířit objem buněk až 20 krát? Proti zadržované vodě v těle vám pomůže i česnek. Přečtěte si článek “Zadržování vody v těle” a dozvíte se více, jak se přebytečné vody zbavit.

Česnek chrání před mnoha virovými infekcemi, čistí, dezinfikuje, regeneruje cévy a krevní oběh a pomáhá zvyšovat celkovou obranyschopnost organismu.

Česnek jako antibiotikum

Testy dále dokazují, že syrový česnek je mnohem silnější než penicilin – působí jako přírodní antibiotikum. Česnek přitom neničí zažívací flóru ve střevech tak jako farmaceutická antibiotika, nenarušuje imunitní systém a naopak jej významně posiluje.

Česnek s medem – jestli chcete jeho účinky ještě posílit, nadrťte 2 stroužky česneku na jemno a smíchejte je s polévkovou lžící medu. Med je antibakteriální a antitoxický, je to tedy velice silná kombinace dvou superpotravin.

Česnek je možné využívat pro zlepšení kardiovaskulárního zdraví a při problémech s tepnami a srdcem. Rozšiřuje cévy, čímž dochází ke snížení krevního tlaku, odstraňuje triglyceridy, rozpouští krevní sraženiny a chrání důležité lipidy před oxidací.

Pozitivní účinky česneku na lidské zdraví:

  • Pomáhá při chřipce, nachlazení a angíně
  • Pomáhá při chronickém onemocnění dýchacích cest
  • Pomáhá při trombóze
  • Snižuje krevní tlak
  • Léčí křečové žíly
  • Poskytuje úlevu při žaludečních obtížích
  • Je účinný jako prevence rakoviny
  • Léčí opary, plísně a bradavice
  • Pomáhá při arterioskleróze

Přečtěte si: další důvody proč jíst česnek

Podáním jednoho nebo dvou stroužků česneku při obtížích si tak můžete významně zlepšit zdraví a ulevit od obtíží. Česnek musí být vždy čerstvý a po rozdrcení jej snězte do 30ti minut v syrovém stavu tak, abyste absorbovali léčivý allicin, který se po rozmačkání uvolňuje. Česnek podávejte až do zmírnění obtíží.

Pozor! Česnek nejezte v syrovém stavu nakrájený na plátky. Plátek česneku se může nalepit např. v hltanu na stěnu a při dlouhodobém působení ji poleptat.

Česnek v těhotenství

Mnoho nastávajících maminek si klade otázku, zda užívat česnek v těhotenství? Konzumace běžných dávek česneku nebo jeho lékové formy má během těhotenství pozitivní účinky. Podle výzkumů zabraňuje embryotoxicitě, růstové retardaci a malformacím (vývojová odchylka způsobená příliš rychlým růstem orgánů). Tím, že snižuje celkovou hladinu cholesterolu, snižuje i riziko hypertenze.  Konzumace velkého množství česneku v těhotenství se však nedoporučuje (ačkoliv toto množství není přesně specifikované).

Vědecké studie prokázaly i blahodárný účinek česneku během kojení, který se projevuje intezivnějším sáním kojenců, delší dobou kojení a tendencí přijmout celkově více mléka.

Česnek proti bolesti v krku a angíně

Konzumace česnek působí jako prevence proti nachlazení, chřipce a angíně, proti zánětu dásní a aftům. Při průběhu nemoci, jako je právě chřipka či angína, se doporučuje cumlání oloupaného stroužku česneku kvůli jeho antiseptickým (antibakteriálním) účinkům. Nekouše se, pouze se převaluje v ústech a jeho účinné látky se dostávají do slin.

A proti bradavicím, oparu a plísni nehtů

Oloupaný stroužek česneku se přilepí náplastí na bradavici a dvě hodiny se nechá být. Ano, pálí to, ale bradavice po několika dnech po aplikaci odpadne. Takto můžete přilepit česnek i na plesnivý nehet na noze – ale nemusíte se bát, že vám taky odpadne. Česnek zažloutlému a lámavému nehtu pomůže od mykózy. V neposlední řadě se dá použít i na bolavý opar (na ten pomáhá i cibule nebo citrón).

Česnek do ucha…? Podle široce rozšířeného mýtu se zánět středního ucha dá léčit česnekem vloženým do ucha. Je to jedna z babských rad, která spíše není pravdivá a lékaři nad ní kroutí hlavou.

Jaké vitamíny česnek obsahuje

Česnek je také velmi bohatý na bílkoviny, cukry, vitamin C a B. V jeho listech je hojně zastoupený hořčík, draslík, vápník, fosfor a železo. Je také zdrojem prospěšných flavonoidů, které snižují krevní tlak a pomáhají vylučování cholesterolu.

Látkové složení česneku

SložkaPrůměrný obsahPrvek (mg/100g)Průměrný obsahSložka (mg/100g)Průměrný obsah
voda64,3 g/100 gNa4vitamin C17
bílkoviny7,9 g/100 gK620vitamin D0
tuky0,6 g/100 gCa19vitamin E0,01
cukry1,6 g/100 gMg25vitamin B60,38
škrob14,7 g/100 gP170vitamin B120
vláknina4,1 g/100 gFe1,9karotenstopy
mastné kyseliny0,4 g/100 gCu0,06thiamin0,13
cholesterol0 g/100 gZn1,0riboflavin0,03
energie411 kJ/100 g Mn0,5niacin0,3
Zdroj tabulky: Wikipedie

Medvědí česnek

Neméně zdravá je i populární bylina medvědí česnek, která roste volně v českých lesích a lze ji využít do mnoha lahodných pokrmů. Mezi nimi jsou saláty, buchty, pomazánky, špenát, polévky, nebo z něj jde udělat pesto – – uchovejte ho v ledničce, kde déle vydrží.

medvědí česnek

Černý česnek

V Asii se jedná o běžnou ingredienci, u nás se však jedná o málo známou raritu mezi zdravými potravinami: černý česnek. Vzniká vystavením klasického česneku kuchyňského po dobu minimálně 40 dnů velmi specifické teplotě a vlhkosti. V tomto prostředí probíhá tzv. Maillardova reakce, při níž získá uhelně černou barvu.  Chuť černého česneku je velice osobitá a mění se podle procesu výroby. Obecně je nasládlá s lehkými podtóny česneku, ovšem bez štiplavého zápachu a ostré chuti. Řadí se mezi superpotraviny – pomáhá udržovat hladinu cholesterolu v těle a tuku v krvi, podporuje normální funkci srdce a cév, má antioxidační, antibakteriální a protirakovinné účinky a posiluje imunitní systém.

Nežádoucí účinky česneku

Kromě zápachu nebo pálení žáhy naštěstí česnek nezpůsobuje negativní vedlejší účinky na lidské zdraví. Jedině lidé užívající léky na ředění krve by se měli mít na pozoru – je totiž prokázané, že česnek způsobuje větší krvácivost. Před chirurgickým zákrokem se takovým lidem doporučuje přestat minimálně týden před operací konzumovat česnek.

Lidé s citlivým žaludkem by měli sníst maximálně 4 stroužky česneku denně (ale jak víme, to sní málokdo). Existují i nahodilé zprávy, ve kterých měl být česnek spojený s rozvojem chudokrevnosti, ovlivnění hladiny bílkovin a vápníků a vývoje spermií.

Alergická reakce na česnek může způsobit vznik bronchiálního astmatu.

Česnekem se lze i předávkovat, když ho sníme moc naráz, ale nehrozí nám nějaké nebezpečí. Akorát si budeme muset projít dočasným stavem projevujícím se plynatostí, poklesem tlaku, potížemi s trávením a průjmem.

Odčervení psa česnekem

Posledním účinkem česneku, o kterém se hodí zmínit, je užití jako odčervovací prostředek pro psa. Česnek nakrájený na malé kousky přimícháme psovi do stravy. Ten pak ochromí červy ve střevech, nastartuje peristaltiku a červi se dostanou pryč z těla přirozenou cestou v exkrementech. Ačkoliv teto metoda nemusí být stoprocentně účinná, je dobré psu čas od času do jídla česnek preventivně přidávat, protože vytváří pro parazity ve střevech psa nehostinné podmínky.