Jak zvolit automatický regulátor zavlažování?

Regulátor je jedním z klíčových prvků každého zavlažovacího systému, díky němuž se systém skutečně stává automatickým. Hlavním úkolem tohoto zařízení je zapnout a vypnout systém ve správný čas, což téměř zcela osvobozuje osobu od účasti v řízení.

Základní funkce

Základem všech řídicích jednotek je mikroprocesor, který ovládá zavlažovací cykly v souladu s programem stanoveným uživatelem. Regulátor zavlažování může nastavit následující provozní parametry:

  • Frekvence zavlažování
  • Doba trvání
  • Intenzita
  • Interval mezi zavlažováním různých oblastí
  • Pořadí zalévání

Kromě toho může uživatel nakonfigurovat systém tak, aby se zavlažování provádělo pouze v sudých nebo naopak lichých dnech. Zařízení může být nastaveno na program pouze jednou – například na začátku sezóny. Pak bude systém pracovat bez zásahu člověka.

Existuje však i možnost pracovat s vodou v ručním režimu, pak budete muset nezávisle sledovat všechny procesy. Regulátory zavlažování mohou být doplněny dalšími zařízeními, které rozšiřují jejich funkčnost. Například vlastníci autowatering systémů často instalují snímače počasí. Takové snímače a meteorologické stanice provedou změny v zavlažovacím programu v závislosti na povětrnostních podmínkách. Systém se tak stává zcela nezávislým a můžete ho bezpečně opustit po dobu několika týdnů bez dozoru, aniž byste se obávali, že vaše rostliny v dešti zvadnou.  

Zavlažování zahrady 

Všechny rostliny na zahradě potřebují vlhkost. Ovocné stromy a keře nejsou výjimkou. Jediná otázka je, jak správně dodat vodu těmto rostlinám?  Mladé rostliny jsou nejdříve zavlažovány při výsadbě. Dále, sazenice potřebují vlhkost, aby se rychle zakořenily a vyvíjely. Plodná zahrada také vyžaduje zalévání – aby vytvořila kvalitní plodinu. Kolik vody k zavlažování zahrady potřebuje? Je velmi obtížné odpovědět na tuto otázku, protože to hodně závisí na počasí, půdních podmínkách a věku a potřebách rostliny. Proto není možné všechny plodiny napájet stejně, jako to dělá mnoho zahradníků.

Dešťová voda

Automatické zavlažování a využití dešťové vody jdou ruku v ruce. V časech, kdy se stále častěji potýkáme s dlouhými obdobími sucha a zákazy použití kohoutkové vody pro zalévání zahrad, je efektivní využití dešťové vody zásadní. Ještě dešťovou vodu nevyužíváte? Začněte tím, že si pořídíte nádrž pro zachytávání dešťové vody.